Słoneczny dzień. Namiot z logotypem eDWIN na dachu. W środku są telewizory, doradcy rolniczy, krzesła i stoły.

Promujemy nowoczesne rolnictwo. eDWIN na Krajowych Dniach Pola

Nowoczesne rozwiązania technologiczne, innowacje oraz cyfryzacja rolnictwa to jedne z tych aspektów, na które Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu stawia bardzo duży nacisk. Przejawem tego jest m.in. realizowany przez nas projekt eDWIN. Dlatego też stoiska projektu eDWIN pojawiły się podczas Krajowych Dni Pola, które w połowie czerwca 2021 roku odbyły się w Minikowie.

Czym jest eDWIN?

eDWIN (Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin) to aktualnie jeden z najważniejszych projektów dotyczący cyfryzacji rolnictwa. Zakłada stworzenie ogólnopolskiej platformy na rzecz ochrony roślin. Po zakończeniu projektu, w czerwcu 2022 roku na rynku pojawią się cztery nowe e-usługi, z których będą mogli skorzystać zarówno rolnicy, jak i konsumenci, samorządy czy instytucje naukowe. Będą to „Wirtualne Gospodarstwo”, „Śledzenie pochodzenia produktów”, „Raportowanie zagrożeń” oraz „Udostępnianie danych meteorologicznych.

Aby promować projekt eDWIN oraz dotrzeć z informacją na jego temat do jak najszerszego grona osób, postanowiliśmy pojawić się na Krajowych Dniach Pola w Minikowie. W tym celu przygotowaliśmy dwa stoiska. Pierwsze z nich było zlokalizowane obok stoisk najważniejszych instytutów oraz organizacji, dzięki czemu odwiedzający niejednokrotnie podchodzili oraz zadawali pytania na temat projektu.

Na naszym stoisku pojawił się między innymi dr Ryszard Zarudzki, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz wiceminister rolnictwa Anna Gembicka, której opowiadaliśmy o założeniach projektu oraz usługach, które trafią na rynku w czerwcu 2022 roku.

Stacje meteorologiczne i poletka doświadczalne, czyli nieodłączne elementy projektu eDWIN

Drugie stoisko projektu eDWIN znajdowało się w pobliżu stacji meteorologicznej i przy poletkach doświadczalnych. Wybór tego miejsca nie był przypadkowy.

– Zależało nam na tym, aby pokazać odwiedzającym także w bardziej praktycznym wymiarze, czego dotyczy projekt eDWIN – mówi Maciej Zacharczuk, kierownik projektu z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Poletka doświadczalne odgrywają bardzo istotną rolę w całym projekcie. Są one jednym z miejsc, w których odbywają się testy systemu. Równie istotną rolę odgrywają także stacje agrometeorologiczne, które aktualnie wciąż są montowane w całym kraju. Łącznie będzie ich prawie 600. To właśnie one zbierają dane dotyczące warunków atmosferycznych (opady, siła wiatru, temperatura, wilgotność powietrza), które następnie po przetworzeniu będą trafiały do aplikacji oraz portalu, z którego będą mogli korzystać rolnicy.

Słoneczny dzień. Na polu stoi stacja meteorologiczna. W tle widać namiot eDWIN oraz flagi reklamowe.

Jednak dane ze stacji meteorologicznych będą także bardzo przydatne instytucjom naukowym, które będą mogły wykorzystywać je do dalszych badań, tworzenia modeli lub prognoz. Co więcej, informacje o warunkach atmosferycznych będą mogły być także wykorzystywane przez samorządy np. do przygotowywania ostrzeżeń przed nagłymi załamaniami pogody.

eDWIN na największej imprezie rolniczej w Polsce

W 2021 roku hasłem przewodnik Krajowych Dni Pola był „Europejski Zielony Ład na pol@ch w Polsce”. W politykę Zielonego Ładu bardzo dobrze wpisuje się za to wspominany już projekt eDWIN, dzięki któremu łatwiej będzie można zadbać o ochronę środowiska. W 2023 roku organizatorem Krajowych Dni Pora będzie Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.