Grupa kilku osób, w tym dyrektor WODR i minister rolnictwa, stoi przed namiotem eDWIN i pozuje do zdjęcia.

Premiera platformy doradczej eDWIN na Krajowych Dniach Pola

Platforma doradcza eDWIN oficjalnie zadebiutowała i została zaprezentowana w niedzielę, 12 czerwca, przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, podczas Krajowych Dni Pola Poświętne 2022. W trakcie Krajowych Dni Pola odwiedzający mogli dowiedzieć się o platformie eDWIN oraz zarejestrować konto w systemie na dwóch stoiskach eDWIN.

Platforma eDWIN na konferencji poprzedzającej Krajowe Dni Pola

Jeszcze przed głównymi obchodami Krajowych Dni Pola Poświętne 2022, platforma doradcza eDWIN została zaprezentowana podczas konferencji poprzedzającej to wydarzenie. Platforma była omawiana trzeciego dnia konferencji, który odbywał się pod hasłem "Grupy operacyjne (EPI-AGRI) instrumentem wsparcia rozwoju rolnictwa".

Prelegentem przedstawiającym platformę eDWIN był Adam Fojud z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, który uczestniczył w pracach nad nową aplikacją.

Wielkie zainteresowanie platformą eDWIN na Krajowych Dniach Pola

W sobotę, 11 czerwca, rozpoczęły się główne obchody Krajowych Dni Pola Poświętne 2022. Na tym wydarzeniu nie mogło także zabraknąć stoisk z platformą eDWIN.

Łącznie na Krajowych Dniach Pola zostały rozstawione dwa stoiska, na których doradcy pomagali zainteresowanym zarejestrować się w systemie WIrtualnego gospodarstwa, udzielali wszelkich niezbędnych informacji, przekazywali materiały informacyjne oraz zachęcali do zabawy przy kole fortuny.

Grupa kilku osób stoi przy namiocie, w którym jest stoisko platformy eDWIN.

Rolnicy stoją przy stoisku platformy eDWIN. Doradca rolniczy opowiada im o platformie.

PLatforma eDWIN oficjalnie zaprezentowana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Najważniejsze wydarzenia dotyczące platformy eDWIN miały miejsce drugiego dnia Krajowych Dni Pola. Platforma eDWIN była jednym z tematów, który został podjęty podczas panelu dyskusyjnego, w którym uczestniczyli dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu Jacek Sommerfeld, zastępca dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradzwa Rolniczego w Minikowie Ryszard Zarudzki oraz dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu Sławomir Piotrowski.

Wnętrze pomieszczenia, w którym jest studio telewizyjne. Czterej mężczyźni w garniturach siedzą na krzesłach i rozmawiają.

- Mam nadzieję, że platforma eDWIN przyczyni się do cyfryzacji oraz unowocześnienia polskiego rolnictwa, zaś sami rolnicy szybko przekonają się do jej możliwości oraz zalet i będą z niej chętnie korzystali - mówił Jacek Sommerfeld.

I dodawał: - Warto także podkreślić, że platforma doradcza eDWIN jest projektem ogólnopolskim. Chociaż Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego był pomysłodawcą utworzenia platformy eDWIN, to nie udałoby się tego osiągnąć, gdyby nie współpraca wszystkich 19 partnerów. W pracach uczestniczyły wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, Centrum Doradztwa Rolniczego, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Instytut Ochrony Roślin. Utworzenie platformy eDWIN jest sukcesem wszystkich Partnerów.

Natomiast po oficjalnej uroczystości otwarcia Krajowych Dni Pola, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk oficjalnie uruchomił aplikację eDWIN oraz odwiedził stoisko platformy eDWIN.

Premiera platformy eDWIN. Na scenie stoją cztery osoby, w tym minister rolnictwa, który trzyma laptop.
Minister rolnictwa Henryk Kowalczuk rozmawia z kobietą w średnim wieku, doradczynią WODR, na stoisku platformy eDWIN oraz spogląda na ekran telewizora na którym wyświetlone są dane dotyczące eDWIN.

- Aplikacja eDWIN już działa i apeluję do rolników, aby z niej korzystali. Ta aplikacja wszystkim podpowie, jakie warunki panują na polu, jakie są zagrożenia przed chorobami roślin. Na pewno będzie ona korzystna dla środowiska oraz kieszeni rolników. Korzystajmy z tej aplikacji, ośrodki doradztwa rolniczego są do dyspozycji - mówił wicepremier Henryk Kowalczyk.

- Ta aplikacja to efekt trzyletniej pracy wielu osób Zachęcam do kontaktu z doradcami oraz odwiedzenia strony www.edwin.gov.pl - mówił natomiast Maciej Zacharczuk, kierownik projektu eDWIN.

Platforma eDWIN zaistniała także podczas transmisji na żywo, która była realizowana podczas Krajowych Dni Pola. O aplikacji eDWIN opowiadał kierowni projektu Maciej Zacharczuk oraz Lidia Spychalska, główny specjalista do spraw produkcji roślinnej w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Doradcy WODR uczestniczą w nagraniu o platformie eDWIN, które odbywa się przy stoisku eDWIN. Obok nich stoją dwie dziennikarki.

Lekcja polowa o eDWIN

Ostatni dzień Krajowych Dni Pola Poświętne 2022 poświęcony był uczniom rolniczych szkół. Tego dnia na stoisku polowym eDWIN odbyła się specjalna lekcja na temat aplikacji i jej możliwości, którą prowadził kierownik projektu Maciej Zacharczuk z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Adam Matyszczak z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Uczniowie sami wyszukiwali dane meteorologiczne i dodawali pola w aplikacji w swoich smartfonach.

Kierownik projektu eDWIN Maciej Zacharczuk stoi koło stoiska platformy eDWIN oraz mówi przez mikrofon. W tle widać materiały promocyjne o eDWIN.

Zbliżenie na dłoń, w której trzymany jest telefon komórkowy. Na ekranie telefonu widać mapę z lokalizacją stacji meteorologicznych.

Ogólnopolski projekt eDWIN

Platforma doradcza eDWIN powstała w ramach projektu „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”. Prace nad platformą trwały od czerwca 2019 roku i uczestniczyło w nich 19 partnerów z całej Polski, w tym wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy. Pomysłodawcą utworzenia platformy jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu

Całkowita wartość projektu wynosiła aż 20 902 508,02 zł, z czego ze środków europejskich pochodziło 17 689 792,53 zł, zaś resztę stanowiły środki z budżetu państwa. eDWIN był pierwszym projektem z zakresu rolnictwa, finansowanym w ramach programu Polska Cyfrowa.

We wrześniu 2021 roku, podczas VI Forum Inteligentnego Rozwoju w Toruniu, projekt eDWIN został nagrodzony Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju w kategorii „Innowacyjna digitalizacja i udostępnianie danych”.